system poziomowania płytek Quick Level PRO

system poziomowania płytek Quick Level PRO

system poziomowania płytek

Układanie płytek ceramicznych.

Kilkanaście lat temu do układania płytek ceramicznych wystarczyła paczka zapałek, aby ustalić odstęp pomiędzy płytkami. Dzisiaj krzyżyki w różnych rozmiarach są normą i nikt już nie wyobraża sobie układania płytek bez ich zastosowania. Podobnie przebojem na rynek prac glazurniczych wkroczył system poziomowania płytek, bez którego układanie dużych formatów jest nie lada wyzwaniem, a niekiedy przez nierównomierne wiązanie kleju skazane na porażkę. System poziomowania płytek, ściślej rzecz biorąc to hasło reklamowe, ponieważ tak naprawdę niczego on nie poziomuje. To zadanie spoczywa wyłącznie na glazurniku, który musi najpierw przygotować podłoże, aby było równe, najwygodniej przy pomocy wylewki samopoziomującej. Następnie równomiernie rozprowadza klej i na nim poziomuje płytkę przy użyciu poziomicy. Gdy ułoży drugą płytkę wyrównując ją do poziomu pierwszej, spina je ze sobą plastikowym zestawem. System poziomowania płytek powstał, aby zapobiegać zmianie położenia wypoziomowanych płytek podczas układania kolejnych i wiązania kleju. Pomimo tej znakomitej zalety system poziomowania płytek posiada też wady, o których trzeba wiedzieć przystępując do pracy. Aby system spełniał swoje zadanie musi być solidnie naprężony. Podczas przesuwania klina przez otwór w klipsie, może dojść do jego odchylenia i w efekcie do przesunięcia płytek i rozszerzenia fugi, aby temu zapobiec stosuje się specjalne kleszcze które usztywniają klipsy. Klips pełni też funkcję krzyżyka ustalając szerokość fugi. Trzeba mieć świadomość, że nawet płytki rektyfikowane mają tolerancję wymiarów do dwóch dziesiątych milimetra i różnice te kompensujemy zmianą szerokości fugi. Mniejsza płytka nie stanowi problemu, bo fugę zawsze możemy bez problemu poszerzyć, natomiast gdy trafi się większa płytka, zwężenie fugi nie jest już możliwe. Na każdą płytkę przypadają cztery zestawy systemu, przez co ilość operacji przy większej powierzchni jest dosyć znaczna. Tradycyjny system poziomowania płytek nadaje się wyłącznie do płytek o jednakowej grubości. Nie możemy go zastosować do płytek z kamienia naturalnego, gdzie grubość może się różnić nawet o dwa milimetry. Również zakres zastosowania jest ograniczony w przedziałach od 3-16 mm, 12-21 mm lub zbliżonym.

 

Naprzeciw tym niedogodnościom wychodzi nowy system poziomowania płytek Quick Level PRO.

Jest to pierwszy na świecie system, którym faktycznie możemy wypoziomować płytkę. Składa się on

z dwóch klinów umieszczonych pod spodem płytki, gdy przesuwamy je względem siebie płytka unosi się lub opada, aż uzyska poziom. Dzięki temu, że płytka niejako jest podmurowana klinami możemy

w tych miejscach na nią wejść pomimo tego, że klej nie zaczął jeszcze wiązać, ale najważniejsze jest to, że klej nie wciągnie nam płytki gdyby nierównomiernie się kurczył. Jest to również pierwszy na świecie system, który umożliwia układania płytek z dowolną fugą a nawet bez fugi. Nie ma znaczenia jaką grubość ma płytka, system pasuje do każdej, również różnica między nimi nie stanowi problemu do 6 mm. Wylewka samopoziomująca nie jest konieczna, bo system radzi sobie z odchyłką podłoża aż do 6 mm. A na dodatek w narożniku stosujemy jeden zestaw dla czterech płytek ograniczając ilość pracy do absolutnego minimum. Do tego systemu nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi.